Klimata izmaiņas somu mākslinieku redzējumā koncertzālē “Cēsis” 

Koncertzālē “Cēsis” līdz 26. janvārim skatāma trīs somu mākslinieku izstāde “Uz vienas planētas. Vilks, bizons un Homo sapiens”,  kurā uzmanība vērsta klimata izmaiņām un tam, kā tās ietekmē cilvēku, dzīvnieku un augu valsts pastāvēšanu.  

Izstādes ietvaros pie koncertzāles izvietotas liela izmēra ledus skulptūras, kas atspoguļo izstādes centrālos tēlus – vilku, bizonu un cilvēku. Izvēlētais materiāls – ledus – ir  simbolisks, jo pakļauts nokrišņiem un mainīgajām gaisa temperatūrām, tas kūst. Līdzīgi tam, kā mainoties klimatam, pēc tūkstošiem gadu ilga mūžīgā sasaluma kūst lielie ledāji, ietekmējot gan cilvēku, gan dzīvnieku pasauli.

Izstādes kurators Marku Valkonens vienkop sapulcinājis trīs meistarīgus somu māksliniekus – Samuli Heimonenu, Anti Tantu un Heiki Ilenenu. Šie trīs mākslinieki, katrs savā tehnikā ataino trīs planētas dzīvās būtnes, kuras visas ietekmē klimats un tā pārmaiņas – vilku, bizonu un pašpasludināto planētas valdnieku – homo sapienu. Katrs no māksliniekiem savu skatījumu realizē stilistiskās un konceptuālās atšķirībās un šāda formāta kopizstādē piedalās pirmo reizi.

(Foto A. Požarskis)2019.12.14.fotoA.Pozarskis-0063.jpg

Izstāde tapusi pateicoties Somijas vēstniecībai Latvijā, Somijas Institūtam Igaunijā, SIA Adven un SIA Neste Latvija.

Somija kā ES Padomes prezidējošā valsts izvirzījusi mērķi nostiprināt ES globālās līderes statusu klimata rīcības jomā. Cilvēka darbības rezultātā līdz pat miljonam dzīvnieku un augu sugu draud izmiršana tuvāko gadu desmitu laikā. Bioloģiskā daudzveidība patlaban izzūd desmitiem vai pat simtiem reižu ātrāk nekā vidēji pēdējo 10 miljonu gadu laikā. Mēs ceram, ka izstāde palīdzēs pievērst uzmanību šai satraucošajai parādībai, un atgādinās mums, ka nepieciešams rīkoties jau šodien,” Somijas vēstniece Latvijā Rīta Korpivāra

Tā kā esam Somijas uzņēmums, kas darbību Latvijā uzsācis 2018. gadā, esam pagodināti, ka Somijas institūts mūs aicinājis iesaistīties izstādes “Uz vienas planētas. Vilks, bizons un Homo sapiens” tapšanā. Izstādes tēma – klimata pārmaiņas – ir ļoti nozīmīga, un sabiedrība vairs nevar klusēt par vides problēmām. Mūsu uzņēmums ir nolēmis līdz 2024. gadam samazināt 200 000 tonnu CO2 izmešu no atmosfēras par, kļūstot par daļu no risinājuma cīņā ar klimata pārmaiņām,”Adven grupas izpilddirektors Jyrki Vainionpää.